Polski rynek wypożyczalni samochodów wciąż nie jest rynkiem nasyconym. Oznacza to, że istnieje jeszcze miejsce dla działalności kolejnych firm. Na krajowym rynku działają duże, sieciowe wypożyczalnie oferujące swoje usługi w całej Europie i poza nią. Jest również wiele drobnych firm, dysponujących znacznie mniej rozwiniętą samochodową flotą i działających na lokalną skalę.

Jak znaleźć wypożyczalnię samochodów?

Dobra wiadomość jest taka, że jest ich stosunkowo dużo. Zła, że najczęściej w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców, względnie w miastach z portami lotniczymi. Zawsze w poszukiwaniu wypożyczalni warto kierować się opiniami znajomych i opiniami zamieszczanymi w sieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych wypożyczalni samochodów działających wyłącznie lokalnie.

Mała czy duża wypożyczalnia?

Każda z wypożyczalni ma swoje zalety i wady. W przypadku małych, działających lokalnie wypożyczalni największą zaletą jest możliwość indywidualnego podejścia do potrzeb klienta. Z reguły zwrot pojazdu na określoną godzinę nie jest przestrzegany bardzo rygorystycznie, do samochodu bez problemu możemy też zabrać własny fotelik dla dziecka czy zabrać w podróż psa. W przypadku małych wypożyczalni minusem może okazać się natomiast awaria samochodu na trasie – jeśli firma nie dysponuje dużą flotą ani nie posiada punktów współpracujących, sytuacja taka może być bardzo problematyczna.

Duże sieciowe wypożyczalnie samochodów umożliwiają swoim klientom pozostawienie auta w innej lokalizacji, w której działa punt obsługi. Dzięki temu po dotarciu do innego miasta możemy auto zostawić, a pożyczyć ponownie dopiero w dniu powrotu. Jest to ułatwienie dla osób, które w miejscu docelowym nie będą musiały poruszać się samochodem, albo potrzebują go wyłącznie w celu dojazdu. Taka opcja w mniejszych firmach nie jest możliwa.

Poza różnicami dotyczącymi usług świadczonych przez małe prywatne wypożyczalnie i duże międzynarodowe firmy, różni je również cena. Najczęściej będzie ona nieco niższa w małych firmach. Przyczyną tego stanu jest wersja wypożyczanych samochodów. Są to pojazdy wyposażone w radio i klimatyzację, ale raczej nie znajdziemy tu już kompletu poduszek powietrznych dla kierowcy i pasażerów.