W Polsce działa bardzo wiele wypożyczalni samochodów, które swoje usługi oferują na terenie całej Europy, a nawet na innych kontynentach. O tym, co je łączy, jakie to firmy i ile kosztuje wypożyczenie auta, przeczytacie poniżej.

Gdzie są zlokalizowane wypożyczalnie samochodów?

Lokalizacja to wspólna cecha dużych wypożyczalni samochodów. Niemal każdą z nich znajdziemy przy lotnisku i…kilku dużych miastach. Wypożyczalnie sieciowe w Polsce działają w bardzo ograniczonej skali. Przy lotniskach swoje lokalizacje ustalają Avis, Hertz, Alamo czy Europcar. Docelową grupą klientów tych wypożyczalni są turyści przylatujący do Polski. Samochód mogą wypożyczyć przy dowolnym lotnisku i oddać w punkcie przy wybranym innym porcie lotniczym. Samochody tych firm wypożyczymy również w centrum Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Jakie samochody można wypożyczyć?

W związku z faktem, że rynek wypożyczalni wciąż się w Polsce rozwija, to rodzaj samochodów oferowanych przez wypożyczalnie nie jest bardzo zróżnicowany. W większości dostępne są samochody osobowe średniej klasy. Zdecydowanie przeważają pojazdy z manualną skrzynią biegów, a za te wyposażone w skrzynię automatyczną trzeba znacznie drożej zapłacić. Wszystkie samochody wyposażone są w klimatyzację i radio. W żadnym nie znajdziemy natomiast nawigacji, o ile nie zapłacimy więcej. Nawigacja w wypożyczalniach wciąż jest traktowana jak dodatkowo płatne wyposażenie mimo, że wszyscy mamy ją w aplikacji smartfonów.

Czy wypożyczalnie w Polsce są drogie?

Wypożyczenie samochodu w Polsce nie jest drogą usługą. Za dzień wypożyczenia zapłacimy już od około 70 złotych. Przy czym im dłuższy wynajem, tym stawka dzienna jest niższa i już przy najmie trwającym 3 dni wynosi około 40 zł/dobę. Podana cena jest ceną podstawową i należy do niej doliczyć ewentualne dodatkowe opcje jak kolejny kierowca czy dodatkowe ubezpieczenie udziału własnego.

Koszty wynajmu samochodu z wypożyczalni wzrastają gwałtownie w przypadku kierowców do 35 roku życia i po 65 roku życia. Cena dla tych kierujących może być nawet o 50% wyższa, niż dla osób z pozostałych grup wiekowych.