Porównanie cen wynajmu samochodów jest dla wielu osób problematyczne. Dzieje się tak, ponieważ wiele wypożyczani oferuje różnorodne usługi dodatkowe oraz w różny sposób kalkuluje ryzyko związane z wypożyczeniem. Na co zwrócić uwagę porównując ceny wynajmu samochodów? Przeczytacie o tym w tym wpisie.

Ubezpieczenie

Każda wypożyczalnia ma swoje pojazdy ubezpieczone, niestety od różnego zakresu ryzyk. Wypożyczając pojazd warto dokładnie prześwietlić zakres ubezpieczenia, a w szczególności sprawdzić należy:

  • czy ubezpieczenie obejmuje kradzież pojazdu?
  • czy ubezpieczenie obejmuje szkody na osobie kierowcy i pasażera?
  • czy ubezpieczenie obejmuje każdą szkodę, bez względu na wysokość?

Większość wypożyczalni oferuje wyłącznie ubezpieczenie od kradzieży pojazdu. Inaczej kształtuje się ubezpieczenie szkód na pojeździe – w tej sytuacji najczęściej klientom proponowany jest wkład własny. W praktyce oznacza to, że na kliencie ciąży odpowiedzialność finansowa za szkody do określonej ich wysokości, z reguły do 1000 euro. Jeśli zadrapiemy samochód a naprawa nie będzie droższa, niż ustalony limit, to nasza karta kredytowa zostanie obciążona odpowiednią kwotą. I tu ważna uwaga: można ubezpieczyć koszt udziału własnego w szkodzie. Wpłynie to na zwiększenie ogólnej ceny najmu, ale zapewni nam możliwość spokojnego korzystania z samochodu.

Interesujące rozwiązanie w kwestii ubezpieczeń oferują niektóre wypożyczalnie – jest to ubezpieczenie od mandatów. Dzięki niemu w przypadku otrzymania mandatu, ubezpieczenie pokryje jego koszt. Mandaty nie mogą być spowodowane umyślnym działaniem kierowcy: jazdą pod wpływem alkoholu czy przekroczeniem prędkości. Składka jest droga, ale wszyscy, którzy czują się niepewnie na drogach w innych państwach mogą za jej cenę kupić spokój.

Limit kilometrów

Limit kilometrów to kolejna ważna kwestia przy wynajmowaniu samochodu. Niektóre wypożyczalnie ustalają stosunkowo niskie limity i nie jest trudno je przekroczyć. Dlatego kwestia odległości, które chcemy pokonać powinna zostać przemyślana jeszcze przed wypożyczeniem samochodu. W ten sposób nic nas nie zaskoczy a nasze podróże nie będą ograniczone długością trasy. Warto dodać, że w przypadku przekroczenia limitu kilometrów wypożyczalnia naliczy nam dodatkową opłatę za każdy nadprogramowy kilometr.